Zakład Produkcji Doświadczalnej Sprzętu Elektronicznego przy Gdańskich Zakładach Elektronicznych "Unimor" produkował w latach 1988 - 1989 mikrokomputer Bosman 8. Urządzenie to - w założeniach - było przeznaczone dla szkół, urzędów, biur konstrukcyjnych oraz do sterowania procesami technologicznymi.
1. Charakterystyka techniczna
Bosman 8 był wyposażony w mikroprocesor Z80A, pamięć RAM 512 kB i ROM 16 kB, napędy dysków elastycznych 3" 2 x 200 kB. Współpracował z monitorem Neptun 159. Jego podstawowe parametry, to równoległe 8-bitowe interfejsy Centronics i DZM-180 oraz szeregowe V-24 (RS232). System operacyjny CPM/R kompatybilny z CPM2-2.
2. Planowane zastosowania
Do współpracy z tym mikrokomputerem był
przeznaczony Automatyczny System Wspomagania Procesów Produkcji
ASWPP. ASWPP to modułowy system, który można było
wykorzystywać jako laboratoryjny lub przemysłowy do sterowania
procesami technologicznymi oraz do pomiarów. Składa się on z
oddzielnych modułów funkcjonalnych połączonych ze sobą
magistralą ECB.
Bosman 8 był również podstawą Systemu Wspomagania
Projektowania Płytek Drukowanych SWPPD 4007. Pakiet programów
do projektowania płytek umożliwiał m.in.: zobrazowanie na
ekranie projektu płytki, kontrolny wydruk rysunku płytki,
wykonanie rysunku oraz klisz płytki za pomocą plotera,
wykonanie zbioru danych do sterowania wiertarką numeryczną.
3. Uwagi
W Zakładzie Produkcji Doświadczalnej opracowano również dwa typy monochromatycznych monitorów o przekątnej 12 cali. Pierwszy z nich - M4902 był popularnym monitorem przewidzianym do współpracy z urządzeniami mającymi wyjściowy sygnał wizyjny. Drugi, M4801 był przeznaczony do współpracy z komputerami kompatybilnymi z IBM (karta CGA lub Hercules). Jego rozdzielczość wynosi 720 punktów na linię lub 2000 znaków 80 x 25.
4. Stan obecny
W roku 1998, dziesięć lat po okresie jego produkcji, mikrokomputer Bosman 8 stał się praktycznie nieosiągalny. Znikoma ilość wyprodukowanych egzemplarzy (w porównaniu np. do mikrokomputera Meritum lub Elwro 800-3 Junior) stawia pod znakiem zapytania możliwość kupna tego komputera zarówno dziś, jak i w okresie, gdy jeszcze ów mikrokomputer produkowano. Wyżej wymienione czynniki stanowią o dużej wartości tego komputera dla potencjalnych kolekcjonerów, czyli dla nas.
Bosman 8 - Informacje (C) Copyright by Powolniak 1998. All rights reserved.