8bit Projects For Everyone


Czy jest   dla  

Emulacja Timex FDD - YTF

Wypróbuj emulację pod Warajevo 2.51. Musisz mieć peceta z MS-DOS (Windows 9x, inne nie zalecane), kabel TIC oraz komputer typu ZX Spectrum.

Obecnie obsługiwane

  • Jeden obraz dyskietki "DISK0.DSK" (w formacie MV-CPC).
  • Jeden obraz dysku twardego "ZXVGS.HDF" (w formacie Ramsoft).
  • 6-bitowe połączenie równoległe full duplex z komputerem-terminalem (na LPT1).
  • Komendy sterowania FDC niskiego poziomu z wyjątkiem formatowania dyskietki.
  • 192kB pamięci.
  • TOS A.2 - automatycznie przerabiany na TOS Q.2 (nie wymaga przerwań FDC).
  • Timex CP/M - automatycznie przerabiany tak, by nie wymagał przerwań FDC.
  • CPM22QED TMX pracuje bez poprawek.
  • CPM22QED YTF używa dodatkowej pamięci oraz dysku twardego IDE.

Jak to działa?

Emulator Warajevo 2.51 pracuje w trybie Timex Sinclair 2068. Bank HOME jest używany jako pamięć Timex FDD. Banki DOCK i EXROM są zarezerwowane jako magazyn pamięci. Przerwania ramkowe nie są używane, ponieważ są bezużyteczne. Na ekranie widać śmieci, a klawiatura nie jest w ogóle używana. Emulator musi być uruchamiany z parametrem /%%800 (przynajmniej dla P233MHz), aby miał odpowiednią prędkość do obsłużenia komunikacji przez kabel.

Program ZXnnnYTF.COM jest nakładką na emulator Warajevo, która zapewnia dodatkową funkcjonalność. Symuluje przełączanie pamięci poprzez wymianę sekcji (po 16kB każda) banku HOME z magazynami DOCK i EXROM. Również symuluje interfejsy dysków elastycznych i twardych oraz porty kabla. Z powodu ograniczeń programowych, przerwania generowane przez kontroler dysków elastycznych nie są symulowane, tak więc oryginalne oprogramowanie dla Timex FDD musi zostać przerobione. Interfejsy szeregowe nie są w ogóle symulowane (w wydaniu 0.34).

Plik YTF.DCK jest modelem pamięci oraz zawiera zawartość ROM. ROM startowy zawiera poprawki, które przerabiają TOS A.2 oraz Timex CP/M tak aby działały bez przerwań kontreolera dyskietkowego. Przerobiony kod działa również dobrze na oryginalnym sprzęcie. Jeśli plik z obrazem dyskietki nie zostanie znaleziony (lub nie zawiera kodu startowego), do wystartowania systemu używany jest obraz dysku twardego.

Plik DISK0.DSK jest obrazem dyskietki w formacie MV-CPC, rozpoznawanym jako napęd dyskietek A:. Informacje o strukturze fizycznej dyskietki są zachowane w obrazie, nie potrzeba więc ustawiać żadnych dodatkowych parametrów. W następnych wydaniach pliki DISK1.DSK, DISK2.DSK i DISK3.DSK będą używane odpowiednio jako napędy B:, C: oraz D:.

Plik ZXVGS.HDF używany jest jako obraz dysku twardego w formacie Ramsoft HDF. Również zawiera informacje o strukturze fizycznej dysku. Aby system został prawidłowo wystartowany, pliki systemowe muszą być zapisane jako partycje startowe IDEDOS (boot).

Dodatkowe narzędzia

Zarówno obrazy dyskietek jak i dysku twardego mogą być utworzone, a po użyciu rozpakowane programem QTRANS.EXE.

Dyskietki mogą zostać zgrane do obrazów programami CPDREAD.EXE oraz CPCTRANS.EXE. Obrazy dyskietek mogą być skopiowane ponownie na rzeczywiste dyskietki programami CPDWRITE.EXE and CPCTRANS.EXE.


Powiedz innym:

Pliki do pobrania

ya034tf.zip 5.9kB (2004-10-25 23:49)
Pliki potrzebne do emulacji Timex FDD z YABUS.TF na Warajevo 2.51.

Linki do innych stronZobacz również

QTRANS
Obsługuje Obiekty Dyskowe - napędy, obrazy dysków, pliki na dyskach, tabele partycji itd. Tworzy, usuwa, kopiuje i zmienia nazwy.
TIC - Timex Interface Cable
Kabel łączący Timex Interface M-397 (albo TI-of-TTL) z LPT peceta albo Parallel Amigi.
TI-of-TTL - Timex Interface M-397
Interfejs zgodny z Timex Interface M-397 z opcją rozbudowy do 128kB ROM, 8kB RAM oraz ZXVGS. Projekt z lat 1997-2000, usprawniony w 2004 i 2005 - Jarek Adamski.
Timex FDD 3000
Timex FDD 3000. Komputer z napędami dyskowymi w zestawie Timex Disk System.
YABUS.TF
Dwa złącza YABUS dla komputerów Timex FDD 3000 oraz rozbudowa pamięci (4MB RAM).
CPM22QED YTF
System operacyjny zgodny z CP/M 2.2 dla Timex FDD z rozbudową YABUS.TF(3). Obsługuje YAMOD.ATBUS oraz YAMOD.IDE8255.

E-mail:

Hasło:Przypomnieć hasło?

Rejestracja?
Computer
Elwro 800 Jr
ZX81
Disk unit
1541
Timex FDD

Jeśli widzisz błąd na tej stronie, opisz tutaj:

© 2009-12-28 21:50 Jarek Adamski, http://8bit.yarek.pl