YABUS.Z80RTC
Płytka o wymiarach 55mm × 65mm, którą wstawia się pod procesor Z80. Na płytce jest dodatkowa podstawka do włożenienia procesora.
Dzięki temu sygnał /IORQ wychodzący do komputera może być zablokowany przez YAMOD. Jest również wejście zewnętrznego sygnału /IODIS (ze złącza systemowego). Złącze YABUS jest buforowane.
Aby podłączyć YAMOD, trzeba użyć żeńskiego złącza DIN z długimi pinami (13mm).
W Sam Coupé można również użyć pionowych drutów, aby podłączyć YABUS.BEND, które zmienia kąt zamontowania YAMOD. Eksperymentując z długością drutów oraz kątem nachylenia YAMOD (np. YAMOD.AYLPT albo YAMOD.ZXINPUT), można tak ustawić YAMOD pod klawiaturą, aby jego złącza wychodziły na tył.
Buforowane YABUS pozwala na dłuższe przewody, więc złącza YABUS mogą być w dowolnym miejscu wewnątrz Sam Coupé.
Zegar Czasu Rzeczywistego (RTC)
Płytka może zawierać opcjonalnie Zegar Czasu Rzeczywistego (RTC) typu 72421. Linie danych są podłączone do linii D0..D3 procesora Z80 bez buforowania.
Linie adresowe zegara są podłączone do buforowanych A8..A11.
Linie A0..A4 procesora są dekodowane na obecność adresu (domyślnie jest to ustawione na adres #xxxF).
Wymagany jest jeszcze dodatkowy sygnał, aktywny w stanie niskim, (np. sygnał /PRINT z płyty Sama albo z którykolwiek z dekodera adresowego YABUS).
W domyślnej konfiguracji, adresowanie zegara jest zgodne z Sambus. Konfiguracja do zgodności z MB-02 (adres bazowy #03) jest również możliwa, ale w wersji v001 wymaga to pewnych modyfikacji na płytce.
Montaż
Płytka może być zamontowana na dwa sposoby.
Pierwszy to podstawka precyzyjna w płycie i druty w płytce
YABUS.Z80RTC. W tym przypadku YABUS.Z80RTC może zostać wyjęty, a procesor Z80 włożony ponownie w płytę. Wysokość zamontowanej płytki to 7mm od powierzchni płyty (14mm razem z podstawką i włożonym procesorem Z80).
Drugi sposób to użycie listw szpilkowych. (Procesor Z80 będzie wymagał specjalnej przejściówki, aby być włożony bezpośrednio do płyty bez YABUS.Z80RTC.) Wysokość to 12mm od powierzchni płyty (i 19mm razem z włożonym procesorem Z80). Niemniej takie rozwiązanie jest bardziej stabilne mechanicznie.
Płytka wygląda mniej więcej tak:
Na płycie głównej Sama od góry będzie złącze systemowe, a w prawym dolnym rogu - złącze klawiatury. Od dołu jest EPROM, a po lewej - ASIC.
Priorytet portów
W podstawowej konfiguracji złącze YABUS ma wyższy priorytet niż porty Sama oraz zewnętrzne interfejsy. Na przykład YAMOD.AYLPT wyłączy wewnętrzne MIDI, a YAMOD.ZXINPUT wyłączy klawiaturę.
Jest możliwe danie najwyższego priorytetu na złącze z tyłu. W tym przypadku, sygnał /IORQ z CPU musi być podłączony bezpośrednio do pinu 1A tylnego złącza, a ścieżka podłączona do niego - przecięta. Również, sygnał /DBDIR z pinu 1C tylnego złącza musi być podłączony do pinu wejściowego YABUS.Z80RTC.
Aby uzyskać najwyższy priorytet, zewnętrzny interfejs podaje stan niski na /DBDIR. W normalnym trybie Sambus, zewnętrzny interfejs podaje /DBDIR=0 tylko wtedy, gdy Z80CPU czyta z portu.
Aby wymusić najwyższy priorytet również do zapisu, zewnętrzny interfejs musi podawać /DBDIR=0 równiez przy zapisywaniu. Sambus musi być pominięte albo przerobione do zgodności z portfix. Zobacz link portfix poniżej.
Pliki do pobrania
- samrtc.jpg 96.3kB (2006-07-18 19:30)
- YABUS.Z80RTC bez złącza YABUS zamontowany wewnątrz Sam Coupé.
- empty.jpg 102.0kB (2006-06-01 23:56)
- Pusta płytka YABUS.Z80RTC zamontowana w Sam Coupé, w podstawce precyzyjnej.
- socket.jpg 87.9kB (2006-06-01 22:47)
- Procesor Z80 zastąpiony podstawką precyzyjną w Sam Coupé.
- z80rtc1.zip 63.5kB (2006-04-03 21:41)
- Pierwszy projekt płytki. Pliki danych Eagle oraz Tango PCB.
Linki do innych stron
Zobacz również
- Portfix
- Pozwala na odłączenie wewnętrznych portów przez zewnętrzny interfejs.
|